Jak powstaje cieśń nadgarstka?
Przemęczanie się, ciągła praca przy komputerze, prowadzenie bardzo aktywnego trybu życia mogą prowadzić do schorzenia, z którym zmaga się coraz więcej osób. Mowa o zespole cieśni nadgarstka, który jeśli jest ignorowany może prowadzić do poważnych konsekwencji.
Zespół cieśni nadgarstka związany jest z zaburzeniem funkcji nerwu pośrodkowego, który jest wynikiem ciągłego ucisku. Przyczyna występowania tego schorzenia nie zawsze jest znana, jednak najczęściej ma to związek z przeciążeniem ręki przez ciągłe wykonywanie powtarzających się czynności.
Niemal każdy może się zmagać z przeciążeniem nadgarstka, jednak najczęściej dotyka to osób zawodowo piszących na klawiaturze komputera, grających na instrumencie, pracujących przy taśmie produkcyjnej, ale też sportowców np. jeżdżących na rowerze.
Schorzenie może również pojawić się w wyniku źle wygojonego złamania czy zwichnięcia nadgarstka, zmian zwyrodnieniowych, a także zaburzeń hormonalnych.
Obrzęk zapalny nerwu lub otaczających go tkanek jest główną przyczyną zespołu cieśni nadgarstka. Ucisk sprawia, że do włókna nerwu nie są doprowadzane odpowiednie substancje, przez co powstaje obrzęk, a z czasem może nawet dojść do całkowitej utraty ruchomości w nadgarstku.
Wśród najczęściej spotykanych objawów zespołu cieśni nadgarstka znajdują się początkowe drętwienia i bóle palców, które z czasem zwiększają częstotliwość i coraz bardziej się nasilają. Ból jest tak silny, że może promieniować nawet do barku.
Jeśli dojdzie do zaniedbania i pacjent zbyt późno zgłosi się do lekarza, może dojść do zaników mięśniowych lub całkowitego zniszczenia nerwu.
Jakie są objawy cieśni nadgarstka?
Pacjenci mają problem z zaciśnięciem ręki w pięść, mają osłabiony uchwyt i zmagają się z ograniczonymi ruchami ręki. Objawy te najczęściej nasilają się po uniesieniu kończyny i są nieco mniej odczuwalne po jej opuszczeniu.
Gdy pacjent zauważy u siebie objawy związane z zespołem cieśni nadgarstka i w porę zgłosi się po pomoc, może wrócić do całkowitego zdrowia. Odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja pozwala na wyeliminowanie ucisku, co z kolei prowadzi do pełnej regeneracji nerwu pośrodkowego. Zgłoszenie się do specjalisty w początkowym stadium choroby może skończyć się jedynie na rehabilitacji, bez konieczności leczenia operacyjnego.
Osteopatyczne leczenie zespołu cieśni nadgarstka.
Leczenie osteopatyczne cieśni nadgarstka.
Doświadczony osteopata pomoże w znacznym stopniu wyeliminować ból oraz problem związany z zapaleniem cieśni nadgarstka, bez ingerencji chirurga.Im wcześniej pacjent zgłosi się na rehabilitację, tym większa szansa na wyleczenie, bez naruszania ciągłości struktur tkanek.
Osteopata dobiera techniki indywidualnie do pacjenta, po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z nim i ustaleniu pierwotnych przyczyn występowania schorzenia. Podstawą leczenia osteopatycznego są techniki manipulacyjne i mobilizacyjne. Wszystko to może znacznie zmniejszyć odczuwane dolegliwości i pozwala zapomnieć o nieprzyjemnym schorzeniu.
Terapia osteopatyczna jest leczeniem nieinwazyjnym, które daje bardzo wysoką skuteczność wyeliminowania problemu pacjenta.