Problem zaczyna się od stóp
Choć nie ulega wątpliwości, że nosząc szpilki, nogi wydają się optycznie dłuższe i smuklejsze, to chodzenie w butach na wysokim obcasie może nogom zaszkodzić. Początek mamy w stopach. Ich ból, ucisk oraz skurcze mięśni, stóp i śródstopia to częste dolegliwości kobiet które chodzą w obcasach. Samo założenie szpilek wpływa na ułożenie stopy w bucie i nie jest to dobre, jako że może prowadzić do płaskostopia, a nawet do powstawania haluksów, gdyż nasze palce są nienaturalnie ułożone, bo zwykle w szpic.
Obciążenie stawów kolanowych i biodrowych.
Gdy kobieta zakłada obcasy obciąża kolana. Zaczynają boleć stawy, więzadła, a torebka stawowa zostaje osłabiona. Powoduje to ciągłe napięcie mięśni, a także po pewnym czasie niesprawność stawów kolanowych. Stawy biodrowe mogą się zbyt szybko zużywać, mięśnie oraz ścięgna będą źle funkcjonować, a kości miednicy mogą zostać trwale zmienione. Nie ulega wątpliwości, że sylwetka od razu prostuje się, zaraz po nałożeniu wysokich obcasów.
Bóle kręgosłupa
Ale długotrwałe chodzenie w wysokich butach skutkuje bólami w okolicach lędźwi i krzyża. Nienaturalne wygięcie samego kręgosłupa, które jest skutkiem utrzymywania równowagi przy chodzeniu na szpilkach, może powodować lordozę.
Żylaki
Częste zakładanie szpilek może prowadzić do powstawania żylaków. Są one skutkiem ciągłego napięcia mięśni podudzia, przez co owe mięśnie nie mogą, nie pracują na 100% swoich możliwości, krew z nich nie jest w całości odpompowywana, a zatem tworzą się zatory w żyłach, które skutkują powstawaniem żylaków. Samo uczucie napuchniętych i obrzękniętych nóg oraz nocne skurcze są sygnałem, że w przyszłości możemy borykać się z problemem żylaków.
Co jeśli muszę lub lubię chodzić w szpilkach?
Aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych dolegliwości należy stosować się do kliku zasad:
- chodzić w maksymalnie 5 centymetrowych obcasach,
- nie krzyżować, ani nie zakładać nogi na nogę podczas siedzenie,
- w miarę możliwości, jak najkrócej chodzić na wysokich obcasach, jeśli to możliwe, zdejmować szpilki w ciągu dnia,
- nosić uciskowe pończochy, bądź rajstopy,
- masować łydki, a wieczorem chłodzić stopy w zimnej wodzie,
- po kilkugodzinnym noszeniu szpilek, zdjąć obuwie, położyć się, a nogi unieść wyżej niż poziom głowy.
Jeśli ograniczasz zakładanie wysokich butów do kilku razy w miesiącu, to nic Ci nie grozi. Natomiast jeśli spędzasz na wysokich obcasach większość swojego dnia, kilka razy w tygodniu, powinnaś zastanowić się, czy Twój piękny wygląd teraz jest ważniejszy niż jedno zdrowie na całe życie.
Kiedy kategorycznie zrezygnować ze szpilek?
Szpilki, z przyczyn zdrowotnych, nie są dla :
- kobiet w ciąży,
- kobiet z urazami i problemami kręgosłupa,
- kobiet, u których występuje wada postawy,
- kobiet z haluksami oraz innymi zwyrodnieniami stóp,
- wysokich kobiet.