Autonomiczny układ nerwowy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Jego działania jest ściśle związane z regulacją podstawowych procesów narządowych potrzebnych do utrzymania normalnych funkcji organizmu.
Autonomiczny układ nerwowy domyślnie podzielony jest na dwie równoważące się wzajemnie części: współczulną i przywspółczulną. Jeśli dochodzi do destabilizacji układu, czyli któraś z części zaczyna dominować nad drugą, pojawiają się różne dolegliwości.
Współczulny układ nerwowy odpowiedzialny jest za mobilizację funkcji życiowych. Odpowiada między innymi za wzrost siły tętna i siły skórczu, rozszerzanie naczyń mięśniowych i oskrzeli, czy rozszerzanie źrenic. Układ współczulny ma pomóc przetrwać zagrożenie.
Przywspółczulny układ nerwowy odpowiedzialny jest za chwile, w których nasz organizm się regeneruje, takie jak trawienie czy gojenie. Podczas odpoczynku rozprowadza krew do narządów trawiennych. Jeśli np. w układzie nerwowym występuje przewaga przywspółczulnego, następują problemy z trawieniem.
Codziennie stymulujemy swój organizm różnymi negatywnymi bodźcami, jak strach i stres. Jeśli bodźce będą zbyt intensywne, istnieje ryzyko, że organizm nie opanuje reakcji zapalnej. Nagromadzenie negatywnych doświadczeń powoduje brak równowagi między nerwami współczulnym i przywspółczulnym. Ta nierównowaga ma duży wpływ na nasze zdrowie. Wiele powszechnie występujących chorób jest spowodowanych stresem lub jest pod jego wpływem. Przy wystarczającym gromadzeniu się ujemnych wartości przekraczamy próg chorobowy i uzyskujemy kategorię chorób - od bólów głowy po cukrzycę, problemy z tarczycą, a nawet raka!
Nadaktywny współczulny układ nerwowy może przyczyniać się do wysokiego ciśnienia krwi, kołatania serca, lęku, zaparć, wrzodów, bezsenności, wysokiego poziomu cukru we krwi, suchości w ustach, suchości oczu i problemów z układem odpornościowym. Nadaktywny przywspółczulny układ nerwowy może przyczyniać się do obniżenia ciśnienia krwi, zmęczenia, depresji, biegunki, wrzodów, niskiego poziomu cukru we krwi, lęku, reakcji alergicznych, astmy, problemów z zatokami i łzawienia oczu i nosa.
Leczenie osteopatyczne może pomóc w skorygowaniu dysfunkcji autonomicznego układu nerwowego. Terapia jest skuteczna, ponieważ ma bezpośredni wpływ na układ nerwowy. Serdecznie zapraszam do kontaktu.