Schorzenie to związane jest z nagłym zaburzeniem krążenia krwi w mózgu. Na udar mózgu umiera wiele osób, a ci, którzy przeżywają często wymagają stałej opieki. Warto jednak wspomnieć, że około 50 proc. osób po udarze odzyskuje pełną sprawność i samodzielność, dzięki odpowiedniemu leczeniu i rehabilitacji.
Do głównych objawów udaru mózgu należą nagłe zaburzenie czucia lub drętwienie połowy ciała, zaburzenia mowy lub nawet utrata zdolności mówienia, zaburzenia widzenia, opuszczenie kącika ust czy zawroty głowy. Przed wystąpieniem udaru często pojawiają się objawy ostrzegawcze, które utrzymują się maksymalnie 24 godziny i ustępują automatycznie.
Udar najczęściej występuje u mężczyzn powyżej 50. roku życia. Do jego głównych przyczyn należą czynniki genetyczne, choroby serca i naczyń krwionośnych, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, palenie papierosów, otyłość czy nadużywanie alkoholu.
Przy udarze liczy się każda minuta. Długotrwałe odcięcie dopływu krwi do mózgu może bowiem spowodować poważne i nieodwracalne uszkodzenia w organizmie.
Osteopatyczne leczenie po udarze
Osoby, u których zauważono objawy udaru powinny jak najszybciej trafić pod opiekę neurologa. Im szybciej pacjent trafi do szpitala, tym większa szansa na wyleczenie i przywrócenie sprawności fizycznej i intelektualnej. Niezwykle ważna jest też rehabilitacja, przyspieszająca proces regeneracji organizmu. Pomocna może okazać się w tym przypadku osteopatia.
Rolą osteopaty w leczeniu udaru jest nie tylko rehabilitacja i przywrócenie ciału sprawności. To również odpowiednio przeprowadzony wywiad z pacjentem i obserwacja symptomów oraz pierwotnych przyczyn obecnego stanu pacjenta. Specjalista na podstawie przeprowadzonej analizy dobiera odpowiednie techniki, pozwalające zapobiec chorobie oraz “zachęcić” ciało do samoregeneracji i przywrócenia pełnej sprawności.
Osteopata analizuje objawy, biorąc pod uwagę również prowadzony tryb życia i jego wpływ na samopoczucie pacjenta. Dokładny wywiad i baczne przyglądanie się reakcji ciała pacjenta na otrzymywane bodźce, pomagają zapobiegać chorobom i pobudzają do naturalnych skłonności organizmu do samoleczenia. Dla każdego pacjenta przygotowywany jest więc indywidualny program leczenia, w zależności od celów, jakie chcemy osiągnąć.
Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest po udarze mózgu, serdecznie zapraszam na leczenie. Kliknij przycisk poniżej aby dowiedzieć się więcej.