Skolioza jest częstym powodem zmartwienia rodziców dorastających dzieci i jest ono uzasadnione. Skolioza to nie tylko kwestie estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Nie wszystkie skoliozy powodują dolegliwości bólowe, a nawet jeśli to dzieje się to już w wieku dorosłym. Istnieją jednak inne dolegliwości, które bardzo często nie są wiązane bezpośrednio z istniejącą skoliozą. Należą do nich :
- zaburzenia funkcjonalne narządów wewnętrznych ( zaburzenia trawienia, wchłaniania, osłabienie wydolności sercowo-płucnej)
- napięciowe bóle głowy
- zaburzenia funkcji mięśni żwaczy
- wady zgryzu
- zaburzenia wzroku
Skolioza nie może być postrzegana tylko w kategoriach wady postawy. Skuteczne leczenie skoliozy wymaga patrzenia na ciało człowieka jak na biomechaniczną maszynę, w której wszystkie jej elementy wzajemnie na siebie wpływają. Jest to system naczyń połączonych.
Np. silna alergia pokarmowa u dziecka, doprowadzająca do napięć mięśniówki żołądka będzie zaburzać symetryczny wzrost kręgosłupa.
Rodzice sami mogą dokonać wstępnej oceny postawy dziecka. Podam niektóre objawy, które mogą świadczyć o zaburzeniu postawy ciała :
- nadmiernie pogłębiona fizjologiczna kifoza, plecy wydają się okrągłe
- pogłębiona, wydłużona lordoza lędźwiowa, plecy wydają się wklęsłe
- klatka piersiowa zapadnięta lub zdeformowana
- głowa wysunięta ku przodowi
- spłaszczone plecy
- miednica pochylona do przodu
- uwypuklający się zbytnio brzuch
- barki ustawione na różnych poziomach
- odstająca łopatka
- w skłonie do przodu na plecach obserwuję nierówności (garb - wzniesienie po jednej stronie)
- nierówne wcięcia talii
- koślawość kości piętowej
- koślawość kolan
- szpotawość kolan
- obniżenie łuków wysklepienia stóp