Postawa ciała to zdolność organizmu do utrzymania ciała w pozycji stojącej wbrew działaniu siłom świata zewnętrznego. Dobra postawa znacznie przyczynia się do optymalnego zrównoważenia i stabilności ciała.
Rozwój postawy i krzywizn kręgosłupa zaczyna się już w łonie matki a kontynuacja rozwoju przebiega wraz z podnoszeniem główki, raczkowaniem i nauką chodzenia. W ciągu pierwszych czterech lat życia następuje szybki rozwój kręgosłupa i układu nerwowego. Wiek przedszkolny jest bardzo ważnym okresem dla kształtowania prawidłowej postawy ciała. Wyrabianie odpowiednich nawyków od najmłodszych lat zdecydowanie zmniejsza występowania bólów i wad kręgosłupa.
Świat stoi na progu epidemii chorób kręgosłupa, które są następstwem siedzącego trybu życia, nieodpowiedniej diety i braku ruchu od najmłodszych lat.
Może nadszedł czas aby zmienić coś w naszym życiu i zadbać o zdrową przyszłość dziecka, jego rozwój i dobrą postawę?
Aktywność fizyczna to najlepsze lekarstwo jakie można sobie wyobrazić. Dlatego od najmłodszych lat powinniśmy namawiać dzieci do wszelakich zajęć sportowych : taniec, pływanie, gimnastyka i inne – czyli wszystko co dziecko lubi i czego chce się uczyć. Zajęcia te powinny kształtować sylwetkę dziecka, umiejętności motoryczne oraz rozwijać emocjonalnie.
Z moich obserwacji wynika, że wiele dzieci i rodziców nie przywiązuje wagi do pozycji siedzącej. Gdy wykonuję badanie w pozycji stojącej to mały pacjent stara się stać prosto . Natomiast gdy poproszę aby usiadł to najczęściej natychmiast zapomina o wszelkich zasadach. Jego kręgosłup lędźwiowy i piersiowy staje się jedną kifotyczną krzywizną. Nie wolno do tego dopuszczać.
Niezmiernie ważny jest rodzaj krzesła na którym siedzą dzieci jak również dorośli. Najlepsze jest takie które daje podparcie dla kręgosłupa w części dolnej i górnej. Używanie poduszek i innych podpórek nie jest odpowiednie. Zdecydowanie należy unikać siedzenie na stołkach, pufach.
Bardzo dobrym rozwiązaniem dla nauki zdrowego i prawidłowego siedzenia jest tzw. Swiss Ball czyli duża nadmuchana piłka. Balansuje mięśnie miednicy i odcina lędźwiowego pozwalając przyjmować prawidłową postawę w sposób naturalny.
Istotną sprawą jest też czas siedzenia dziecka w jednej pozycji. Nie można dopuszczać aby dziecko siedziało w jednej pozycji dłużej niż 30-40 minut. Wszystkie komórki, tkanki i całe ciało potrzebuje ruchu a statyczne siedzenie zbyt długo prowadzi do zaburzenia cyrkulacji płynów, kompresji narządów, osłabienia mięśni i więzadeł itd.... Czyli dziecko powinno się ruszać tak często jak to możliwe.
Małe dzieci obserwują niezmiernie uważnie rodziców i otoczenie. Dlatego powinniśmy dawać dziecku dobry przykład zachowując odpowiednią postawę .
Nabywanie złej postawy u młodych dziewcząt wiąże się z ich okresem rozwojowym. Gdy zaczyna powiększać się biust często dziewczęta starają się to ukryć garbiąc się. W momencie gdy jeszcze rosną taka reakcja ma bardzo złe konsekwencje w późniejszych latach.
Dlatego niezmiernie ważna jest rozmowa rodziców z córką o zmianach w jej ciele. Należy pomóc jej czuć się z tymi zmianami dobrze i pewnie.
Obowiązkiem jest dobieranie wszelkich mebli do wzrostu dziecka – szczególnie ważne jest biurko i krzesło. Niestety w większości szkół ta sprawa jest często pomijana.
Sprawdzajmy wzrok dziecka. Wszelkie wady wzroku mogą przyczynić się do powstania złej postawy. Dziecko z osłabionym widzeniem czytając książkę lub pisząc coś w zeszycie pochyla się mocniej aby lepiej widzieć co zmieni ustawienie całego kręgosłupa.
Jeśli wszyscy w domu korzystają z jednego komputera należy nauczyć dziecko ustawiać odpowiednio dla siebie monitor lub robić to dla niego za każdym razem.
Dzieci które często chodzą boso mają większą szansę na uzyskanie dobrej postawy. Dlatego powinny chodzić bez obuwia tak często jak to tylko możliwe.
Bose stopy w czasie bezpośredniego kontaktu z podłożem daję dużo więcej informacji sensorycznej do mózgu co wpłynie na lepsze chodzenie i właściwą pozycję ciała w przestrzeni. Dlatego w domu jak też w innych bezpiecznych miejscach pozwólmy maluchom chodzić na bosaka myśląc wtedy o ich kręgosłupach.
Właściwa postawa ciała zależy od dobrego rozwoju strukturalnego i funkcjonalnego organizmu co z kolei uzależnione jest od odpowiedniego odżywiania. Pożywienie dziecka powinno być dobrze przemyślane. Unikać należy żywności przetworzonej, soi ( źle wpływa na tarczycę i proces wzrostu) oraz cukrów prostych co ma wpływ na poziom cukru we krwi i poziom energii.
Osteopatia jest manualną terapią medyczną, która koncentruje się w m.in. na układzie ruchu ze szczególnym naciskiem na zachowanie dobrej postawy jako istotna części rozwoju każdego człowieka. Holistyczna analiza całego ciała i zadanie odpowiedniej terapii, ćwiczeń i profilaktyki pomoże osiągnąć optymalną postawę. Zaniedbanie tego elementu spowoduje wzrost napięcia mięśni pleców i kompresję na kręgosłup co może ostatecznie doprowadzić do dyskomfortu i bólu jak również złego ustawienia stawów, które z pewnością objawią się problemami w życiu dorosłym.