Leczenie osteopatyczne otyłości
Niewielu z nas wie, że otyłość to nie tylko nadmiar kilogramów na zewnątrz. Często wynikiem, a nawet przyczyną otyłości jest zakłócenie funkcjonowania fizjologicznego narządów wewnętrznych. Niestety w tym przypadku nie wszystko zależy od nas samych. Dieta i odpowiednia intensywna aktywność fizyczna w przypadku wielu osób może nie wystarczać. Kluczem jest odpowiednia gospodarka hormonalna naszego organizmu.
Co zatem może osteopata?
Leczenie osteopatyczne charakteryzuje się podejściem holistycznym do danego schorzenia. Pierwszą czynnością jaką osteopata może wykonać, to wprowadzić odpowiedni ruch w strukturach tkanek narządów i gruczołów odpowiedzialnych za prawidłowe trawienie i spalanie.
Niebanalne znaczenie dla zwalczenia problemu ma tarczyca – gruczoł wydzielania wewnętrznego. Badania naukowe wykazały, że osoby otyłe mają wyższe stężenie TSH (hormon tyreotropowy) na poziomie 2,5 - 4,5 mg/dl. Takie stężenie znacząco wpływa na nasze metabolizm, co prowadzi do tycia.
Osteopata zadba o ruchomość w okolicy szyi i gardła co poprawi funkcjonowanie naczyń krwionośnych w okolicy tarczycy, a za tym jej ukrwienie i funckjonowanie. Zadba również o ruchomość kości obojczykowych, mostka, i żeber co ułatwi przepływ płynów.
Dzięki metodzie palpacji poprawi także ruchomość narządów trzewnych : przepony, żołądka, wątroby, trzustki i jelit, które są odpowiedzialne za trawienie i przesuwane pokarmów, a więc każda ich niedrożność także może prowadzić do pojawiania się zbędnych kilogramów. Osteopata podczas terapii poprawi także drenaż naczyń krwionośnych w jamie brzusznej co ułatwi komunikację między narządową w skompresowanych i uciśniętych organach.
Otyłość jest często związana z różnymi zaburzeniami układu mięśniowo-szkieletowego, w tym z przewlekłym bólem krzyża. Okazuje się, że terapia jest skuteczna w poprawie parametrów biomechanicznych odcinka piersiowego kręgosłupa u otyłych pacjentów, co prowadzi do ustąpienia bólu i zauważalnego spadku wagi pacjenta.