Osteopatia w ciąży?
Często zdarza się, że kobietom w ciąży doskwierają różne dolegliwości. Jest to spowodowane licznymi zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety. Rosnący płód powoduje zmianę postawy i narusza dotychczasową równowagę układu ruchowego. Przyrost masy ciała obciąża stawy kolanowe i biodrowe, co wpływa niekorzystnie na miednicę i kręgosłup. Do tego dochodzą głębokie zmiany fizjologiczne na czele z rewolucją hormonalną, którą przechodzi przyszła mama. Powodować to może różne dolegliwości takie jak: zmienność nastroju, podwyższony poziom cukru, podwyższone ciśnienie tętnicze, wymioty, biegunki, zaparcia, katary, nie trzymanie moczu i inne. Ciąża to bez wątpienia stan który wpływa na organizm często w sposób nieprzewidywalny.
Co robić?
Podczas gdy na polskim rynku roi się od ofert placówek medycznych dla kobiet, które dobrze znoszą ciąże, takich jak masaże, gimnastyki czy ćwiczenia oddechowe, to problem pojawia się, kiedy kobieta w ciąży zaczyna odczuwać różne dolegliwości i wzmaga się u niej pojawiający się w związku z tym dyskomfort. Wszak kobieta w tym stanie, nie może być leczona farmakologicznie. W takim wypadku tradycyjni specjaliści zazwyczaj rozkładają ręce, na zasadzie „tak musi być”. A to jest skrajna nieprawda!
Jak przebiega i na czym polega terapia oseopatyczna?
Osteopatia to rodzaj terapii manualnej. Oznacza to, że leczenie odbywa się za pomocą oddziaływania dłoni osteopaty na poszczególne narządy organizmu. Jest to swoiste uzupełnienie tradycyjnej fizjoterapii. Osteopatię wyróżnia podejście holistyczne do organizmu – według niej każdy narząd ma konkretny wpływ na ogólne funkcjonowanie organizmu jako całości. W tym miejscu należy także zaznaczyć, że leczenie jest całkowicie bezbolesne, łagodne i bezpieczne. Bezbolesna praca z pacjentem to jedna z głównych zasad osteopatii! Przy planowaniu terapii osteopatycznej bardzo ważne są wnioski i wyniki badań przedstawione przez lekarzy innych specjalności, takich jak neurologów, ortopedów, czy w przypadku kobiet w ciąży ginekologów i internistów. Opierając się na tym oraz na ogólnej ocenie stanu zdrowia fizycznego i psychicznego pacjenta, osteopata jest w stanie dobrać odpowiednią terapię.