Co to jest manipulacja trzewnej?
Manipulacja trzewnej (terapia wisceralna) to jedna z technik terapii manualnej, która opiera się na teorii wzajemnej relacji pomiędzy narządami ciała np. pęcherzem, jelitami, macicą, a innymi strukturami, takimi jak mięśnie, więzadła i stawy.
Narządy, podobnie jak nasze stawy, posiadają pewien zakres „ruchu” w organizmie, w którym funkcjonują prawidłowo. Ruch każdego narządu może być ograniczony przez blizny chirurgiczne, zrosty, infekcje, choroby, niewłaściwą postawę lub stres pourazowy. Ograniczenie te nie pozwala narządowi na przemieszczanie nad innymi strukturami w ciele, tworząc obszar unieruchomienia. Nasze ciało zawsze próbuje dostosować się do nowej sytuacji, więc funkcjonuje w tym stanie, a wraz z upływem czasu ten powtarzający się ruch prowadzi do chronicznego podrażnienia i stanu zapalnego, powodując dysfunkcję układu mięśniowo-szkieletowego, nerwowego i trzewnego.
Kto wynalazł technikę wisceralną?
Jean-Pierre Barral, francuski osteopata i fizjoterapeuta, opracował technikę manipulacji wisceralnej. Dzięki swojej rozległej wiedzy na temat anatomii i umiejętności precyzyjnego badania dotykowego stworzył wysoce wyrafinowaną i specyficzną technikę terapii manualnej, która przywraca normalny ruch i funkcjonowanie trzewi (narządów) i pomaga zintegrować funkcję lub ruch ciała jako całości.
Jakie dolegliwości leczy?
Manipulacja trzewnej okazała się skuteczna w leczeniu takich schorzeń jak: dysfunkcja dna miednicy, przewlekły ból miednicy, mięśniaki i torbiele, endometrioza, bolesne miesiączkowanie, bezpłodność, śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, nietrzymanie pęcherza, zapalenie gruczołu krokowego, zaburzenia układu moczowego i seksualnego związane z powiększeniem prostaty, zaparcia i wzdęcia, zespół jelita drażliwego, refluks żołądkowo-przełykowy, przewlekła dysfunkcja kręgosłupa, rwa kulszowa, blizny pooperacyjne, niepokój i depresja, zespołu stresu pourazowego.
Serdecznie zapraszam na terapię.