Kolka niemowlęca to dość częsta i przykra dolegliwość, którą osteopata może skutecznie wyeliminować.
Kolki u niemowląt występują dosyć często, mają różne nasilenie i częstotliwość. Mimo, że kolki nie są dolegliwością niebezpieczną, powodują duży dyskomfort zarówno u dziecka jak i jego rodziców. Najprawdopodobniej spowodowane są niedojrzałością układu nerwowego oraz nietolerancją pokarmową laktozy.
Przyjmuje się, że zdrowe dzieci płaczą średnio 2,2 godziny dziennie, przez pierwsze 2 miesiące. Następnie około 12 tygodnia życia częstotliwość ta zmniejsza się do 1 godz. dziennie. Częstszy płacz może świadczyć o jakimś dyskomforcie u dziecka.
Do typowych objawów kolek u niemowlęcia zaliczamy: rozciągnięty, nadęty brzuszek, dużą ilość gazów, grymasy na twarzy dziecka, płacz, drażliwość.
Objawy kolek pojawiają się już w trakcie pierwszego roku życia dziecka, a ich największe nasilenie ma miejsce w 2 miesiącu. Bez interwencji specjalisty zanikają ok. 4 – 5 miesiąca. Rodzice nie muszą jednak czekać na samoistne ustąpienie dolegliwości – warto poszukać odpowiedniego specjalisty, który pomoże zmniejszyć częstotliwość i natężenie kolek, co przyniesie ulgę zarówno dzieciom jak i ich rodzicom. Poza tym, intensywne objawy takie jak płacz, zaburzenia snu oraz trawienia, mogą przyczynić się do późniejszych problemów z zachowaniem czy trudnościami w nauce dziecka.
W terapii osteopatycznej kolek u dzieci, osteopata poprzez pracę manualną wyeliminuje dysfunkcje w ciele dziecka mogące utrudniać pracę układu nerwowego i zwiększające intensywność kolek. Oprócz tego sprawdzi i skoryguje nieprawidłowe nawyki ułożeniowe dziecka, wynikające ze zwiększonych napięć np. w kręgosłupie. Najczęściej już po pierwszej wizycie rodzice zauważają poprawę, zwykle odbywa się kilka spotkań.