Osteopata jest terapeutą manualnym.
Wykorzystuje wiedzę medyczną z zakresu anatomii, fizjologii i biomechaniki człowieka. Ocenia wpływ czynników fizycznych i psychicznych (wzmożony, przewlekły stres) na powstanie dolegliwości. Leczenie osteopatyczne znosi ból oraz umożliwia organizmowi rozpoczęcie procesów regeneracyjnych. Najważniejsze cechy terpaii osteopatycznej to:
- Osteopata zaczyna od wywiadu i dokładnego badania ortopedyczno-neurologicznego,
- Ocenia postawę ciała oraz równowagę napięć mięśniowo-powięziowych,
- Poszukuje pierwotnej przyczyny zaburzenia,
- Pracuje dłońmi - jest to terapia manualna,
- Główne zadanie - eliminacja bólu i poprawa funkcjonalności.
Podstawą skutecznego leczenia jest właściwe rozpoznanie. Osteopata często wspomaga się wynikami diagnostyki obrazowej (RTG, USG, MRI), lecz przede wszystkim koncentruje się na funkcjonalnej ocenie pacjenta. Wykorzystuje do tego testy kliniczne oraz palpacyjną ocenę napięć poszczególnych tkanek. Analiza uzyskanych wyników pozwala wskazać pierwotną przyczynę zaburzenia i rozpocząć celowaną terapię.
Kompleksowe badanie pacjenta jest podstawową czynnością w gabinecie osteopaty! Pozwala ono dostrzec rzeczywisty problem chorego. Diagnozowanie pacjenta tylko poprzez analizę rezonansu magnetycznego lub zdjęcia rentgenowskiego niesie ze sobą ryzyko tego, że będziemy "leczyć zdjęcie, a nie pacjenta". Rzecz w tym, że widoczna na obrazie MRI lub RTG przepuklina czy skolioza, nie musi być bezpośrednią przyczyną dolegliwości bólowych. Precyzyjna diagnoza różnicowa - to właśnie główny cel jaki przed sobą stawia każdy osteopata.
Jeśli dolegliwości bólowe stale powracają, jeśli ich przyczyna jest wciąż nieznana, należy zgłosić się na konsultację do gabinetu osteopaty. Medycyna osteopatyczna kładzie ogromny nacisk na wnikliwe badanie organizmu jako całości. Nie lekceważ problemu. Wcześnie rozpoczęte postępowanie medyczne przynosi szybkie i trwałe efekty.
Osteopata pomoże:
- Wyeliminować bariery będące przyczyną dolegliwości,
- Pobudzić naturalne mechanizmy samoleczenia, które posiada Twój organizm,
- Poprawić ukrwienie i odżywienie chorych tkanek,
- Wyzwolić autoregenerację Twojego organizmu.
Co leczy osteopatia?
- Ostry lub przewlekły zespół bólowy kręgosłupa,
- Bóle stawów i mięśni (łokieć tenisisty, łokieć golfisty, ostroga piętowa, zmiany zwyrodnieniowe stawów) drętwienie kończyn górnych lub dolnych,
- Funkcjonalne schorzenia układu pokarmowego (przewlekłe zaparcia, wzmożone psychogenne napięcie układu gastrycznego, tarczycę, wrzody na żołądku i inne problemy z żołądkiem, nadciśnienie, niedociśnienie, astma, alergie, okresowe bóle oczu i uszu, dysfunkcje przepony, wątroby jelit, dwunastnicy, śledziony, przełyku, nerek, trzustki, nietrzymanie moczu, itp.)
- Funkcjonalne schorzenia układu oddechowego,
- Problemy z układem immunologicznym,
- Bóle i zawroty głowy, bóle migrenowe, depresje,
- Schorzenia kobiece (bolesne miesiączki, zaburzenia ginekologiczne, zaburzenia związane z cięciem cesarskim, obrzęki po mastektomii, torbiele macicy, kłopoty z zajściem w ciąże, bolesny stosunek, kobiety z bólami kręgosłupa w ciąży, z obrzękami kończyn w ciąży)
- Stany pourazowe, powypadkowe i pooperacyjne (przyspieszenie procesu rekonwalescencji, terapia blizn, terapia przeciwobrzękowa)
Pacjenci, którzy zgłaszają się do osteopaty, często funkcjonują w stanie nawarstwiania się zaburzeń pochodzących z różnych układów. Organizm takiej osoby, często nie radzi sobie nawet z drobnymi obciążeniami ( np. nawracające infekcje).
Osteopata pomaga krok po kroku przerwać błędne koło wzajemnie napędzających się problemów zdrowotnych.
Jak bada osteopata?
Wnikliwe badanie palpacyjne bolesnych miejsc na ciele dostarcza osteopacie informacji o zaburzeniach funkcjonalnych (np. ograniczenie ruchomości kręgów) i zmianach strukturalnych tkanki (np. nadmiernie napięte mięśnie, obrzęki). Wiele funkcjonalnych zaburzeń narządów wewnętrznych przejawia się określonymi zmianami na skórze. Osteopata znający miejsca tzw. "rzutowania" zaburzeń narządów wewnętrznych, jest w stanie odnaleźć dysfunkcyjny organ poprzez odpowiednią palpację skóry. Osteopatę cechuje umiejętność rozróżniania tkanki zdrowej od przeciążonej bądź chorej. Zakres wykorzystywanych metod jest bardzo szeroki, lecz zawsze jest to działanie manualne, co oznacza, że terapeuta używa swoich rąk, by w specyficzny sposób oddziaływać na zmienione chorobowo miejsca w organizmie.
Jak długo trwa terapia osteopatyczna?
Czas potrzebny do wyleczenia zależny jest od takich czynników jak:
- Okres trwania schorzenia
- Ciężkości schorzenia
- Współistniejące zaburzenia
- Wiek pacjenta
- Ogólny stan psychofizyczny pacjenta
- Przestrzeganie zaleceń w życiu codziennym
Czasem 2-3 wizyty wystarczają by znacząco wyciszyć lub wyeliminować dolegliwości. W przewlekłych i bardziej złożonych problemach takich wizyt musi być więcej.
Nie czekaj dłużej, nie lekceważ sygnałów jakie wysyła Ci Twoje ciało. Zadzwoń do mnie lub napisz, chętnie pomogę.