Bolesne miesiączkowanie charakteryzuje się się uporczywym bólem zlokalizowanym w okolicy podbrzusza oraz okolicy lędźwiowo krzyżowej kręgosłupa w czasie krwawienia miesiączkowego.
Towarzyszące objawy to napięcia nerwowe, szybkie zmęczenie, bóle głowy, obrzęki piersi i kończyn, kłopoty z żołądkiem, wzdęcia, zaparcia, biegunki, bóle stawów, wahania nastoju.
W medycynie klasycznej właściwie nie rozpatruje się przyczyn takich dolegliwości. Jedynym sposobem leczenia jest farmakologia czyli przyjmowanie środków przeciw bólowych co może m.in. doprowadzić do wtórnych problemów z układem pokarmowym. Zespół napięcia przedmiesiączkowego (eng. PMS) to zwiększona koncentracja prostaglandyn w endometrium . Jest to zatem reakcja zapalna. Prowadzi to do zwiększenia skurczów mięśni i naczyń krwionośnych co prowadzi do zaburzenia cyrkulacji płynów w tej okolicy i zastojów. Wszelkie zaburzenia w swobodnym przepływie płynów w miednicy może mieć wiele przyczyn :
- przebyte urazy
- szok emocjonalny
- zła postawa ciała
- nieodpowiednia praca kręgosłupa
- ograniczenie pracy przepony i żeber
- zaburzenia hormonalne
Podejście osteopatyczne
Jak w przypadku wszystkich dolegliwości, każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Efekty leczenia manualnego mogą być zaskakujące. Lecząc dolegliwości związane z bolesnym miesiączkowaniem stosuję m.in. techniki wpływające na postawę ciała, balansujące pracę miednicy, kręgosłupa, przepony i układu nerwowego.
Zapraszam do kontaktu.